Передача грошей за квартиру при операціях з нерухомістю

11-25-2016

Передача грошей за квартиру при операціях з нерухомістю

Передача грошей за квартиру є одним з найскладніших нюансів угоди з нерухомістю. У зв’язку з тим, що процес купівлі-продажу квартири досить тривалий у часі, то виникає питання, коли і як покупець повинен передати гроші колишньому власникові квартири. Адже спочатку укладається договір, після цього пакет документів подається в Росреестр, де протягом десяти днів реєструють право власності нового власника і видають про це свідчення. І тільки після цього вважається, що угода здійснилася.
В даний час є кілька варіантів як передавати грошові кошти за квартиру старому власнику від покупця. Розглянемо основні з них. Пропоную вам придбати квартиру у житловому комплексі Лесной Квартал у Броворах.

Найбільш простий спосіб – це готівковий розрахунок.  При цьому є певні ризики для обох сторін. Так, покупець може постраждати, коли передача грошей колишньому власникові нерухомості відбувається відразу після того, як підписаний договір, але до того, як була проведена державна реєстрація правочину, оскільки продавець може відмовитися від здійснення угоди і залишити покупця без грошей і без квартири. Інтереси продавця теж можуть постраждати, якщо оплата планується після отримання покупцем свідоцтва про власність, при цьому він може опинитися ні з чим. Ще одним ризиком готівкових розрахунків при розрахунку за квартиру може бути використання фальшивих купюр чи махінації з купюрами при перерахунку. На перевірку ж їх на спеціальному обладнанні доведеться витратитися, крім того, воно не завжди буває доступно. Ще одним ризиком в готівкових розрахунках при операціях з нерухомості є пограбування. Воно може статися навіть у разі повної довіри продавця і покупця один одному, адже завжди є небезпека, що про угоду дізнаються зловмисники. Тому, якщо ж все-таки необхідно передати гроші готівкою, то краще це робити в присутності надійних свідків на безпечній території (наприклад, в агентстві нерухомості або у нотаріуса). При цьому продавець повинен дати  новому власнику розписку в тому, що отримав ці кошти. І ще один момент. Гроші займають досить великий обсяг, їх буде добре видно і в пакеті, і в сумці. Тому краще заздалегідь потурбуватися про те, як їх транспортувати, щоб, знову ж таки, не стати жертвою випадкового пограбування.

Більш надійними є розрахунки, якщо вони проводяться через банківську комірку. Для цього обидві сторони операції оформляють договір з банком про оренду осередку. Вартість цієї банківської послуги зазвичай в межах однієї — п’яти тисяч рублів. Але додатково банк може стягувати страховий внесок за оренду осередку і заставу за ключ у разі його втрати. У договорі з банком визначаються умови виїмки грошей. Після цього в комірку поміщаються гроші за квартиру. При цьому повинні бути присутніми продавець, покупець, представник банку і ріелтор. Доступ до осередку банк надає продавцю тільки за умови остаточного здійснення операції — отримання покупцем свідоцтва про реєстрацію права на нерухомість. Тому покупець повинен надати зареєстрований договір купівлі-продажу квартири, а також копію свідоцтва про власність на ім’я покупця. Замість копії свідоцтва можна надати виписку з ЕГРП. У тому випадку, якщо угода не відбулася, доступ до осередку отримує покупець.

В даному способі розрахунків між продавцем і покупцем теж є свій ризик, т. к. банк не зобов’язаний перевіряти вміст комірки, він забезпечує її охорону. Крім того, перевірка справжності наданих документів банку теж найчастіше не ставиться в обов’язок. 

Банківський акредитив — це ще один спосіб передачі грошей за квартиру під час купівлі-продажу. При цьому вартість квартири вноситься покупцем на спеціальний акредитивний рахунок. Протягом певного часу він не зможе зняти з нього гроші. Продавець зможе зняти гроші з цього рахунку тільки при пред’явленні таких же документів, які потрібні для відкриття банківської комірки. Це надійний та прозорий спосіб розрахунків між продавцем і покупцем нерухомості, однак використовується не так вже й часто, оскільки безготівкові розрахунки між фізичними особами ще не досить популярні. Багато хто не довіряють банкам великі суми. Крім того, і вартість такої банківської послуги досить висока і пов’язана з реальною сумою операції. Зазвичай вона становить 0,5-5% від вартості продаваної нерухомості.