«Фаза торгу»: купувати чи биткоин прямо зараз

3-25-2018

В Японії 1 квітня 2017 року набув чинності закон про платіжні послуги: биткоин офіційно був визнаний платіжним засобом. Пройшло більше півроку – використання биткоина у Країні вранішнього сонця стало звичною справою. Згідно з опитуванням, половина японців має досвід оплати биткоином в роздрібних магазинах, internet-магазинах і ресторанах. Процес оплати найчастіше здійснюється через платіжні процесори (наприклад, Coincheck) – це можна порівняти з оплатою за допомогою пластикової картки. Якщо ви робите такий платіж вперше – продавець підкаже вам, як це зробити, заодно можна дізнатися його думку про перспективи криптовалют. Все більше японських компаній приймають биткоин для оплати (готелі, авіаперевізники, прокат), оскільки в цьому немає нічого складного, а для певної категорії клієнтів-це додаткова зручність. Є спеціальні карти, на яких відзначені місця, де приймають криптовалюту. Також є биткоинкоматы, де можна поміняти биткоины на фіат. Втім, ієни з собою слід мати: ряд компаній категорично не приймають до оплати кріптовалюти. Наприклад, токійське метро.пропоную почитати про биткоин btc

У питанні визнання биткоина Японія йде попереду планети всієї. Але японці взагалі екстравагантна і відрізняється від всіх нація. По шляху визнання биткоина платіжним засобом також рухаються Південна Корея, Малайзія, Австралія.

Биткоин посилює вплив у світі

Рівень поширення криптовалют в світі поки невисокий (трохи вище він в азіатських країнах) – про биткоин чули всі, але кількість відкритих криптокошельков становить менше 20 млн, причому на більшості з них лежить символічне кількість биткоинов (до 0,1 BTC).

У криптомире, як і в капіталістичному світі, спостерігається «концентрація ресурсів і капіталу». Так, 95% всіх биткоинов знаходяться в руках декількох тисяч чоловік/фондів. Приміром, у криптокошельке легендарного Сатоши Накамото – 980 тис. биткоинов. Така сконцентрованість може насторожувати тих, хто купує биткоин на поточних рівнях: купуючи 1 биткоин за 1 млн рублів, ви купуєте менш ніж одну десятимільйонну частку в цьому проекті. Притому що п’ять років тому хтось купив за таку ж суму 1 тис. биткоинов.

Цікаво, що найбільшу популярність биткоин має в країнах третього світу – Зімбабве, Венесуелі і тому подібних, де фактично відсутня або деградувала традиційна фінансова система. Національні валюти там вкрай нестійкі і схильні до різких коливань, биткоин ж порівняно з ними – більш стійка валюта, яку зручно використовувати для накопичення та оплати. Таким чином, економіки цих країн «перестрибнули» фазу розвитку банківської сфери і відразу встали на шлях блокчейн-технологій.

Перспективи биткоина

Варто розуміти, що биткоин – це не абсолютне добро або зло, а лише інструмент для трансакцій
В потенціалі у блокчейн-технологій величезний пласт можливих сфер застосування, перш за все в базах даних і зберігання інформації. Безумовно, це стосується і «чорних сфер» – торгівлі наркотиками, зброї, фінансування тероризму. Але варто розуміти, що биткоин – це не абсолютне добро або зло, а лише інструмент для трансакцій. Якихось додаткових преференцій використання биткоина в протиправних цілях не дає, до того ж кримінальні операції здійснювалися задовго до биткоина. Якщо в тіньовій економіці не буде використовуватися биткоин, то замість нього стануть застосовуватися інші інструменти, а при наявності офшорів це не становить праці. Крім того, з появою криптовалют цей ринок не виріс, так що говорити про негативний вплив биткоина не варто.

Крім перспектив стати загальносвітовим платіжним засобом, биткоин може отримати статус інструменту інвестування. Бачачи злет курсу биткоина в 17 разів з початку 2017 року, все більше людей замислюються, не вкласти свої кровні в цей нехай незрозумілий і ризикований, але поступово стає звичним актив. Формується категорія людей, що сприймають биткоин не як платіжний засіб, а як інвестиційний інструмент. Відповідно, навіть маючи биткоины у своїх криптокошельках, вони продовжать розплачуватися в магазинах ієнами, євро та доларами.

У психології є концепція прийняття неминучого – через фази заперечення, гніву, торгу, депресії і, нарешті, прийняття. Всі нові технології проходили цей шлях, включаючи автомобілі і електрика
Блокчейн-технології увірвалися на світовий фінансовий ринок та змінили обстановку на ньому. У психології є концепція прийняття неминучого – через фази заперечення, гніву, торгу, депресії і, нарешті, прийняття. Всі нові технології проходили цей шлях, включаючи автомобілі і електрика.На мій погляд, в ці дні фінансова система знаходиться у «фазі торгу». У блокчейн-технологій є відчутні перспективи застосування. Можливості використання блокчейна і криптовалют у фінансах вивчають великі інвестиційні фонди. Найбільші світові біржі СВОЄ, CME, NASDAQзапускают торги ф’ючерсами на биткоин. Банк Англії тестує можливості здійснення транскордонних платежів з використанням технології Ripple. Криптовалютам по силам потіснити на ринку платіжні системи Visa, Mastercard, PayPal. Якщо дозволять регулятори, кріптовалюти можуть стати частиною світової фінансової системи і займуть 2-10% від світового банківського ринку.

А як у нас?

У питаннях застосування биткоина Росії, схоже, з Японією не по дорозі. Заступник міністра фінансів Олексій Мойсеєв на початку грудня заявив, що розрахунки за допомогою кріптовалюти можуть розглядатися як кримінально каране діяння. Враховуючи, що саме Міністерство фінансів визначає статус криптовалют в Росії, биткоин навряд чи буде визнаний у нас платіжним засобом в осяжному майбутньому. В цілому російська влада поки відкрито не забороняють биткоин, але і не дозволяють.

В той же час є шанс, що кріптовалюти отримають статус активу. У цьому випадку Мінфін виявиться у виграші: доходи за криптовалюте будуть обкладатися податком, поповнюючи російський бюджет. Головним прихильником розвитку блокчейн-технологій в Росії є глава Ощадбанку Герман Греф, це відкриває новим технологіям в Росії певні перспективи.

З-за невизначеного статусу кріптовалюти в вичікувальної позиції знаходяться і російські компанії: вони не поспішають впроваджувати технології оплати биткоином. Оголошення про продаж будинку або автомобіля биткоинах – поодинокі випадки, які великою мірою є піаром і демонстрацією, що ти йдеш у ногу з часом. Ряд невеликих російських компаній заявляли про можливість оплатити товар/послугу в криптовалюте. Найчастіше це виглядало наступним чином: ви переводите суму оплати в биткоинах на криптокошелек компанії, а компанія проводить витрати по статті «маркетинг та просування». Тобто реальної угоди не здійснювалося. Час трансакції за биткоину може затягнутися на 15-30 хвилин, що не зовсім зручно при оплаті, наприклад, в кафе чи магазині.

Враховуючи, що в найближчі роки в Росії биткоин не стане платіжним засобом, для росіян він може мати значення тільки як інструмент інвестицій
Враховуючи, що в найближчі роки в Росії биткоин не стане платіжним засобом, для росіян він може мати значення тільки як інструмент інвестицій. Однак на тлі різкого зростання вартості биткоина в останні тижні зараз, може бути, не найкращий час для вкладень, оскільки в будь-який момент може настати корекція. Крім того, необхідно враховувати, що цей рік в Росії передвиборний. Обережність і небажання влади робити різкі рухи, брати на себе підвищені ризики, в тому числі в питанні визнання криптовалют, цілком зрозумілі. Можливо, щось зміниться після березня 2018 року.